Čo by ste mali vediet o kobercoch

Uzlík
Uzlíky sú blízko seba a majú rovnakú výšku, 5-10 mm. Tým je koberec veľmi trvanlivý a odolný proti zošľapaniu. Je preto vhodný do priestorov s vysokou prevádzkou osôb, ako sú herne, kuchyne, schodiská, chodby, haly.

Strihaný vlas
Označenie kobercov so strihaným vlasom.

Scroll
Je technika všívania, používaná pre všívané koberce vzorovaním, pomocou dlhých a krátkych vlasov. Šírka opakovaného vzoru a výška vlasu je obmedzená. Koberce vyrábané touto technikou sú označované výrazom scroll.

Velúr
Velúr je koberec s krátkym a hustým strihaným vlasom. Sú to ľahké, elastické koberce. Pre ich výrobu sa používa nefixovaná priadza. Vďaka hodvábnemu vzhľadu pôsobia koberce elegantne a luxusne a sú vhodné pre formálne priestory. Velúrové koberce sú citlivé k vzniku cestičiek a preto sú vhodné pre priestory s nižšou záťažou.

Cut loop
Koberce s kombináciou strihaný vlas - uzlík sú koberce, v ktorých sa vyskytujú vedľa seba strihané i uzlíkové vlasy. To umožňuje vytvoriť vzory a tiež reliéfne štruktúry. Koberce so strihaným vlasom sú ľahké a komfortné koberce, ktoré sa hodia do mnohých interiérov.

Frizé
Koberec so strihaným vlasom a fixovanou priadzou (frizé). Vyznačuje sa rozcuchanou a živou štruktúrou bez vysokého vlasu. Tento druh koberca nachádza uplatnenie v moderných interiéroch.

Shaggy
Koberec s veľmi vysokým strihaným vlasom (40 mm). Existujú i „super shaggy“ s výškou vlasu 70 mm. Vďaka vysokej dĺžke vlasu nemôže zostať vlasová priadza vzpriamená, padá a prepletá sa na povrchu, takže sa podobá jemne rezanému tabaku „shag“. Je to veľmi ľahký a dekoratívny koberec ale s malou odolnosťou k opotrebeniu. Je vhodný pre neformálne priestory s nízkou záťažou. Je nevhodný pre schodište.

Všívanie kobercov
Technológia výroby kobercov, pri ktorej je vlas zavádzaný do vopred vyrobenej tkaniny a potom zaistený vrstvou alebo lepidlom. Vlas môže byť strihaný alebo uzlíkový alebo kombinovaný.

Tkanie kobercov
Tkanie je technika výroby tkaných kobercov. Počas  procesu tkania sa súčasne vyrába kobercový podklad i vlas. Tkanie je náročnejší spôsob výroby než všívanie vlasu do hotového podkladu. Preto sú tkané koberce obvykle drahšie než všívané koberce porovnateľnej kvality. Existujú dva základné typy tkaných kobercov – Axminster a Wilton. Koberce Axminster je možné vyrobiť v neobmedzenom počte farieb a sú väčšinou vzorované. Koberce Wilton môžu mať maximálne päť farieb a vo väčšine prípadov sú jednofarebné.

 

Podklady kobercov

Syntetická juta
Je to gázová textília, tvorená osnovou z PP vlákna a útkom z pradenej PP priadze. Názov Actionbac® sa používa na označenie druhotného podkladu kobercov.

Gelová pena
Gelová pena je typ penového podkladu. Je aplikovaný ako sekundárny podklad všívaných kobercov.

Polyester
Syntetický materiál z ktorého sú vyrábané vlákna a priadze. Polyesterové vlákna majú dobrú pevnosť, elasticitu a odolnosť v opotrebeniu, ktorá je však nižšia ako pri polyamide.

Polypropylén
Syntetický materiál z ktorého sú vyrábané textilné vlákna a priadze. Polypropylénové vlákna majú dobrú pevnosť, ale len miernu elasticitu a preto sú menej vhodné pre koberce, vystavené výraznej záťaži. V miestach s vysokou záťažou sú menej náchylné k poškodeniu koberca s uzlíkovým vlasom ako koberce s vlasom strihaným.

Prírodné vlákna
Prírodné vlákna sú textilné vlákna, vyskytujúce sa v prírode. Pochádzajú z rastlín ako bavlna, juta, sisal, alebo zo zvierat ako vlna z ovčieho rúna.

Vlna
Vlna je najbežnejšie prírodné vlákno používané pri výrobe kobercov. Pochádza z ovčieho rúna. Koberce z vlny si zachovávajú veľmi pekný vzhľad, sú odolné proti ušpineniu.

Pružnosť (ohybnosť vlasu)
Pružnosť je schopnosť koberca vrátiť sa k pôvodnej hrúbke po statickom alebo dynamickom zaťažovaní (tlaku). Čím vyššia pružnosť, tým menej stôp napr. po rýchlej chôdzi je na kobercoch viditeľných. Koberce s vyššou pružnosťou sú viac trvanlivé než koberce s nižšou pružnosťou. Pružnosť je úzko spojená s materiálom, z ktorého je vytvorený vlas. Najlepšiu pružnosť má polyamid.

Protišpinivá úprava
Úprava vlasu koberce pre odolnosť k zašpineniu. V mnohých prípadoch sú aplikované na koberec látky odpudzujúce vodu a olej.