Športové povrchy pre fitness

Chcete si doma vytvoriť fitness alebo posilňovňu ? Alebo len malý priestor na jednoduché cvičenie? V každom prípade si položíte otázku, aký podlahový materiál bude na tento účel najvhodnejší. Výber správnej podlahy netreba podceniť, je dôležitý z viacerých hľadísk. Pri pohybových aktivitách ako aerobik, rytmické cvičenia, pilates, jóga a pod. je vhodný mäkší a pružnejší športový povrch, ktorý šetrí pohybové ústrojenstvo a kĺby cvičencov najmä pri dynamických cvičeniach, poskytuje komfortný a pohodlný pohyb a svojimi živými farbami vytvára príjemnú atmosféru v miestnosti. Tieto vlastnosti majú najmä športové povrchy z PVC alebo kaučuku s elastickou penovou podložkou, ktorá im dáva potrebnú pružnosť a ich nášľapná vrstva je pritom dostatočne pevná na to, aby sa na ňu mohli umiestniť ľahšie cvičebné stroje – lavičky, stacionárne bicykle, bežecké pásy, steppery a iné.

Na tento účel Vám odporúčame napríklad športový povrch z PVC Gymfit 50 alebo 60, t.j. v hrúbke 5 mm alebo 6 mm. Je veľmi univerzálny, odolný voči záťaži a praktický na údržbu. Dodáva sa v jasných, výrazných farbách, ktoré sa môžu aj navzájom kombinovať.

Ak by ste na tomto povrchu používali aj stojan s činkami alebo kládli činky na podlahu, je nevyhnutné použiť na danom mieste nejaký druh tlmiacej podložky, najlepšie gumovej, ktorá sa umiestni na podlahu, aby ochránila povrch pred poškodením.

Pokiaľ by ste si zariaďovali posilňovňu alebo by ste vo Vašom fitnes striedali pohybové aktivity s používaním robustnejších cvičebných strojov alebo ťažkých činiek, je nevyhnutné zvoliť podlahovú krytinu s vysokou pevnosťou a odolnosťou. Aj táto podlaha by ale mala mať potrebnú pružnosť, aby absorbovala nárazy a vibrácie pri dopade činiek a závaží.

Do takýchto priestorov vám odporúčame podlahové povrchy z kaučuku v hrúbke 8 alebo 10 mm, ktoré sú dostatočne odolné, elastické a majú dlhú životnosť. Ako doplnkovú ochranu pred ťažkými činkami je dobré voľne uložiť na podlahu ťažké gumové štvorce (1 x 1m) v hrúbke 30 alebo 40 mm, ktoré je možné podľa potreby premiestňovať.

Správny výber športového povrchu je investíciou do zdravia, výkonnosti, pohodlia pri pohybe. Na rozdiel od cvičebných pomôcok a iného mobiliáru vášho fitnesu, športová podlaha vám bude slúžiť dlhé roky, preto je dobré venovať jej pozornosť, ktorú si zaslúži.