Športové povrchy

Športové haly a školské telocvične

Pre športové haly a školské telocvične ponúkame špičkové špecializované športové podlahy vhodné aj pre vrcholové súťaže, ako aj viacúčelové, univerzálne športové povrchy na tréningové a rekreačné využitie. Pri rekonštrukcii športovej podlahy poradíme zákazníkovi pri výbere vhodného športového povrchu a odporučíme postup pri príprave podkladu a v prípade záujmu úpravu podkladu aj zrealizujeme (demontáž starej podlahy, vyspravenie a vyrovnanie podkladu, izoláciu). Celú rekonštrukciu podlahy vrátane vyznačenia hracích plôch farebnými čiarami a osadením príslušenstva môžeme zabezpečiť "na kľúč".

V ponuke máme značkové podlahové systémy Boen, Mondo s kvalitnými drevenými športovými parketami na pružnom drevenom rošte (športové palubovky), ktoré spĺňajú najvyššie kritériá platných noriem pre športové podlahy ( EN 14904, DIN 18032 ), majú certifikáty medzinárodných športových federácií (FIBA, IHF, FIVB, BWT ) a môžu sa na nich organizovať vrcholné športové súťaže vrátane medzinárodných.

Drevené parketové palubovky na odpruženom rošte

Boen Singleflex - Stadium a Olympia

Drevená palubovka na pružnom rošte sa skladá sa z vibračného nosníka s elastickými gumovými podložkami v hrúbke 20 mm, na ktorý sa montuje "slepá podlaha" z priečne fixovaných dosák s PE fóliou. Nášľapná vrstva je z trojvrstvových drevených parkiet v hrúbke buď 14 mm a masívnou dýhou 3,5 mm (Stadium) alebo 21 mm s dýhou 5,5 mm (Olympia). Na výber sú dreviny dub, buk, jaseň a javor. Parkety sa dodávajú už z výroby s konečnou úpravou, t.j. so 7 vrstvami špeciálnych športových lakov zn. Bona vytvrdených UV žiarením. Systém sa inštaluje bez akéhokoľvek lepenia a jeho výhodou je možnosť výškovej regulácie podlahy a pokládky aj na nerovný podklad bez potreby nivelizácie podkadu.

Mondoelastic

Jedinečný systém športovej palubovky na pružnom drevenom rošte s využitím vlastného patentovaného systému elastických gumových podložiek „Air cones“ pracujúcich na princípe uzavretej vzduchovej komory, ktoré sa pripevňujú na spodnú stranu veľkoplošnej preglejky v presne určenom počte a vzájomných vzdialenostiach. Na spodnú preglejku sa v 45° uhle montuje druhá preglejková doska a na ňu sa namontujú trojvrstvové športové parkety s finálnou úpravou už z výroby, ošetrené 7 vrstvami športových lakov vytvrdených UV žiarením. Na výber je dub, buk a javor. Systém má certifikát FIBA. Prednosťami tejto športovej podlahy sú špičková kvalita, rýchla montáž a mimoriadne dlhá životnosť. Samotné gumové podložky nestrácajú pružnosť ani tvarovú stálosť počas celej životnosti podlahy a garantujú rovnaké vlastnosti športovej podlahy po celý čas životnosti na celej jej ploche.

Osobitnou výhodou systému Mondoelastic vďaka špeciálnym gumovým podložkám je ich odolnosť voči vode, resp. vlhkosti, takže aj prípade náhodného zatečenia podlahy do veľkej miery zabránia poškodeniu drevených prvkov podlahy. Gumové podložky súčasne dávajú možnosť inštalovať tento športový systém na povrchové podlahové kúrenie. Obidva systémy majú certifikáty FIBA – level 1.

Boen Singleflex Athletic a Mondo Elastiflex

Ide o kombinované systémy dreveného pružného roštu so syntetickým povrchom. Rošt je rovnaký ako pri systémoch Stadium a Olympia, resp. Mondoelastic, ale namiesto parketovej nášľapnej vrstvy sa na slepú podlahu montuje záklop z OSB dosky alebo pregejky, na ktorú sa celoplošne nainštaluje nášľapný syntetický povrch z PVC, kaučuku alebo liateho polyuretánu, a to v hrúbkach od 3 mm do 10 mm podľa výberu zákazníka. Syntetický nášľapný materiál umožňuje vytvárať farebné kombinácie, ktoré veľmi esteticky odlíšia hracie zóny pre jednotlivé športy. Je nenáročný na údržbu, preto je veľmi vhodný pre intenzívne využívané školské telocvične a tréningové haly.

Obidva systémy spĺňajú najprísnejšie nároky noriem EN 14904 a DIN 18032-2 pre najvyšší stupeň 4 a sú certifikované autorizovanými skúšobňami v krajinách EÚ. Mondo Elastiflex má certifikát FIBA – level 1,2,3 a certifikát IHF.


Syntetické povrchy

V našom ponukovom sortimente sú syntetické povrchy z kaučuku, PVC, prírodného linolea, akrylu a liateho polyuretánu. Ich využitie je veľmi univerzálne. Vyrábajú buď v prefabrikovaných pásoch a vo štvorcoch (kaučuk, PVC, linoleum) alebo v liatych náterov, ktoré sa aplikujú priamo na betón, asfalt alebo na elastické podložky.

Syntetické povrchy sú vhodné tak pre vrcholné športové podujatia, ako aj pre školské a rekreačné športovanie. Prepracovaný bodovo elastický systém výrazne znižuje opotrebovanie kĺbov a vytvára dostatočný komfort pre celkovú ochranu zdravia športovcov. V dôsledku bodovej pružnosti výrazne znižuje riziko úrazu pri pádoch. Miera pružnosti syntetických povrchov závisí najmä od hrúbky ich podložnej vrstvy a tým aj od celkovej hrúbky. Krytiny v hrúbke 3-5 mm sa väčšinou používajú v kombinácii s odpruženými roštami. Od hrúbky 6 mm je možné inštalovať tieto povrchy samostatne, V tejto hrúbke dosahujú parametre, ktoré vyhovujú požiadavkám normy EN 14904 pre športové podlahy (napr. absorbovanie škodlivej nárazovej energie na úrovni min. 25%) a pri inštalácii priamo na pevný podklad bez pružných roštov a podložiek.

Kaučukové povrchy

Mondo - Mondoflex, Ramflex, Sport Impact, High Jolt, a Kraiburg - Sportec Color a Uni

Vyrábajú sa vulkanizáciou prírodného a syntetického kaučuku. Majú výborné mechanické vlastnosti - pružnosť, odolnosť a dlhú životnosť. Na rozdiel od PVC sa nemusia zvárať a môžu sa používať aj v exteriéri. V hrúbkach 3-4 mm s roštom alebo v hrúbke 7,5 mm bez roštu sa používajú prevažne ako viacúčelové na loptové športy, v masívnejšom vyhotovení v hrúbke 6-10 mm sú určené najmä do fitnes centier, posilňovní a na zimné štadióny do priestorov, kde sa pohybujú športovci na korčuliach (okolie ľadových plôch, striedačky, trestné lavice, chodby,šatne ). Kaučukové povrchy s výnimkou prenosných štvorcov so spájaním spôsobom „puzzle“, je potrebné celoplošne lepiť polyuretánovým lepidlom.

Povrchy z PVC

Športové povrchy z PVC sú v súčasnosti najrozšírenejšími a najobľúbenejšími povrchmi v interiéri. Majú veľmi podobné technické a úžitkové vlastnosti ako materiály z kaučuku a PU, ale ich obstarávacia cena je v priemere nižšia a dajú sa vyrábať v oveľa pestrejšej palete farieb a dekorov vrátane imitácií dreva, takže aj užívateľ, ktorý preferuje drevený vzhľad podlahy, ale z praktických dôvodov dá prednosť PVC, môže zvoliť optimálny kompromis.

Športové PVC sa vyrába prevažne v pásoch, výnimočne vo štvorcoch a celoplošne sa lepí na pevný, rovný a suchý podklad disperzným lepidlom a zvára sa tepelne zvarovacou šnúrou. Je určené výlučne do interiéru. Športové povrchy sú vyrábané len z heterogénneho PVC v rôznych hrúbkach závisiacich od hrúbky podložnej peny. Nášľapná vrstva z odolného vinylu je často vystužená spevňujúcou mriežkou zo skleného vlákna a jej povrch je ošetrený prípravkami, ktoré majú antibakteriálne a protišmykové účinky a polyuretánový ochranný film zvyšuje jej odolnosť pred opotrebením, chráni povrch krytiny pred znečistením a uľahčuje údržbu. Čistenie PVC je pomerne nenáročné a nevyžaduje si vysoké náklady, ale skôr pravidelnosť a správny postup.

V našej ponuke sú športové povrchy z PVC od troch renomovaných výrobcov – Tarkett Omnisports, Grabo Sport Flooring a Gerflor Taraflex.

Tarkett Omnisports – výborná kombinácia vysokej kvality za prijateľnú cenu v hrúbkach od 2,0 mm do 8,3 mm. Typy povrchov Omnisports:

 • Compact - 2,0 mm
 • Speed - 3,45 mm
 • Training - 5,0 mm
 • Reference - 6,5 mm
 • Excel - 8,3 mm

Grabo Sport – univerzálna škála športových povrchov s viacúčelovým využitím s nášľapnou vrstvou ošetrenou patentovaným prípravkom „Tech Surface“ a typový rad Gymfit so špeciálne upravenou nášľapnou vrstvou určenou do fitnes centier na stredne intenzívnu záťaž, napr. pod posiľňovacie stroje, kardio, ľahké činky, pilates, jógu a aerobik za veľmi ekonomické ceny.

Viacúčelové typy povrchov Grabo určené pre športové haly a telocvične:

 • Rocket ( 3,8 mm ) – povrch určený špeciálne na bedminton a stolný tenis
 • Elite 60 ( 6,0 mm )
 • Supreme 67 ( 6,7 mm )
 • Extreme 80 ( 8,0 mm )
 • Mega ( 10,1 mm )

Povrchy Grabo určené pre fitnes:

 • Stamina ( 2,0 mm )
 • Start ( 4,0 mm )
 • Gymfit 50 ( 5,0 mm )
 • Gymfit 60 ( 6,0 mm )

Gerflor Taraflex – športové povrch špičkovej kvality a vyššej cenovej úrovne určené najmä pre výkonnostný šport a vrcholné športové podujatia vo volejbale, hádzanej, futsale. bedmintone a stolnom tenise. V týchto športoch sú povrchy Gerflor oficiálnymi súťažnými povrchmi aj na podujatiach najvyššej úrovne, t.j. Olympijské hry, MS, ME a iné kontinentálne majstrovstvá, vrcholné medzinárodné klubové súťaže a pod.

Typy povrchov Gerflor Taraflex:

 • Surface ( 2,0 mm )
 • Multi-Use ( 6,2 mm )
 • Sport M Evolution ( 7,0 mm )
 • Sport M Performance ( 9,0 mm )
 • Sport M Comfort ( 12 mm )
 • Table Tennis ( 3,7 mm )
 • Badminton ( 3,9 mm )

Viacúčelové ihriská

Multifunkčné ihriská sú ideálnym riešením pre športové aktivity detí, mladých i starších, pre školy, obce a mestá. Poskytujú možnosť hrania viacerých športov na jednej ploche. Štandardnými rozmermi sú 33 x 18 m alebo 40 x 20 m, ale dajú sa vybudovať aj v iných veľkostiach podľa želania investora. Športovým povrchom je väčšinou umelý trávnik s pieskovým zásypom na viacúčelové využitie v jednofarebnom alebo dvojfarebnom prevedení. Pokiaľ má umelý trávnik slúžiť len na futbal, spolu s pieskovým zásypom sa pridáva aj gumový granulát. Na tomto povrchu sa okrem futbalu dá hrať iba volejbal a bedminton. Čiary na jednotlivé športy sa vrezávajú a vlepujú do základného trávnika. Alternatívnym viacúčelovým povrchom môže byť povrch tartanového typu alebo liaty polyuretán. Na tieto povrchy sa čiary maľujú alebo striekajú polyuretánovou farbou.

Po obvode ihriska sa zhotoví oplotenie s kovovým poplastovaným pletivom, so záchytnými sieťami alebo s mantinelovým systémom. Mantinelový systém sa vyrába z nehrdzavejúcich materiálov – z hliníka alebo pozinkovanej ocele a z pevných plastových dielcov. Na vrchnej strane mantinelov je oblé hliníkové bezpečnostné madlo. Súčasťou mantinelového systému sú vstupné bránky s jedným alebo dvomi krídlami na pántoch a tiež futbalové bránky 4x2 m alebo 3x2 m osadené pevne do mantinelovej konštrukcie. Záchytné siete z pevného polypropylénového vlákna môžu byť len na bránkových stranách alebo okolo celého ihriska, a to do výšky 3 alebo 4 m. Ihriská zariaďujeme príslušenstvom podľa výberu objednávateľa – basketbalové alebo streetbalové koše pevne kotvené do zeme, volejbalové a tenisové stĺpiky, siete, hokejové bránky, tenisové lavičky a stolíky a iné.

V prípade záujmu využívať viacúčelového ihrisko v zimnom období ako ľadovú plochu s možnosťou hrania hokeja, dodajú sa mantinely z pevnejšieho plastu a naviac dva 4m dlhé mantinelové moduly, ktoré sa vsunú do priestoru futbalových brán, čím vytvoria súvislý mantinelový celok po celom obvode ihriska.

Vhodným a často využívaním doplnkom viacúčelového ihriska je umelé osvetlenie, ktoré významne predlžuje hrací čas najmä v jarnom a jesennom období. Jeho kapacita sa dimenzuje v závislosti od veľkosti ihriska a svietidlá sa inštalujú na 4 alebo 6 stĺpov s výškou 6 – 8 m.


Tenisové povrchy

určené na tenis, ktoré sú svetovou špičkou vo svojej kategórii. Americký výrobca California Products, Corp. je najväčším výrobcom tenisových povrchov typu "hardcourt"na svete a z jeho portfólia ponúkame exkluzívne v SR akrylátové tenisové hardkurty PLEXIPAVE, na ktorých sa hrajú mnohé prestížne turnaje ATP a WTA vrátane grandslamového turnaja Australian Open v Melbourne, ale aj turnaje v Indian Wells, Pekingu, Dohe, Štokholme, Brisbane, Hobarte, Sydney, Aucklande, Memphise, Los Angeles, Delray Beach a iné.

Plexicushion Prestige (oficiálny povrch Australian Open)

Tento typ hardkurtu má šesť elastických medzivrstiev s gumovým granulátom, ktoré dodávajú povrchu pružnosť a tým umožňujú hráčom nielen komfortný pohyb na kurte, ale súčasne chránia ich kĺby a pohybové ústrojenstvo. Vo forme akrylátového náteru sa inštaluje na nepriepustný betónový alebo asfaltový podklad a jeho veľkou prednosťou je možnosť využitia v exteriéri aj v interiéri, t.j. vo väčších tenisových areáloch je možné trénovať na rovnakom povrchu celoročne a za každého počasia. Výrobca dáva možnosť výberu z 13 farieb s možnosťou ich kombinácií.

Je nenáročný na údržbu a spodné vrstvy majú prakticky neobmedzenú životnosť. Povrchová nášľapná vrstva – samotný tenisový povrch sa revitalizuje jednoduchou aplikáciou dvoch nových náterov podľa opotrebenia pôvodného povrchu, spravidla raz za 6-8 rokov. Vtedy je možné zmeniť aj farebnosť kurtu.

Špecifikácia komponentov Plexipave Plexicushion Prestige Australian Open (zdola nahor):

 1. Základný náter Acrylic Resurfacer s kremičitým pieskom
 2. 3 vrstvy pružného náteru Base Coat s gumovým granulátom EPDM
 3. 3 vrstvy pružného náteru Plexicushion s jemným granulátom EPDM
 4. 3 vrstvy Fortified Plexipave (farebný vrchný náter Plexichrome)
 5. Čiarovanie bielou farbou na tenis (prípadne ďalšími farbami na iné športy)

Je certifikovaný v klasifikácii ITF v kategórii 3 – stredne rýchle povrchy.

V prípade záujmu investorovi poradíme aj pri príprave spodnej stavby pod tenisové dvorce a dáme mu k dispozícii všeobecnú projektovú dokumentáciu, ktorú si môže dať prispôsobiť na svoje podmienky.

Popri akrylátových povrchoch hardkurtoch máme v ponuke aj ďalšie druhy tenisových povrchov.

Schöpp Allround je tenisový koberec z polyamidového vlákna vhodný do interiéru, t.j. do tenisovýchhál. Koberec v pásoch sa celoplošne lepí na betónový podklad a môže sa jemne zasypať gumovým granulátomna zlepšenie došmyku. Patrí medzi pomalšie povrchy a je určený najmä rekreačným hráčom.

Umelé trávniky sú určené na tenis v exteriéri a zasypávajú sa kremičitým pieskom. Popri tenise umožňujú využitieaj na iné športy, napr. malý futbal a sú takisto určené najmä rekreačným hráčom. Dvorce s umelou trávou súv exteriéri veľmi dobrou voľbou hlavne pre rekreačných hráčov a často bývajú súčasťou voľnočasových areálovpri hoteloch a penziónoch, na kúpaliskách alebo pri rodinných domoch, kde výborne zapadajú do prírodného prostredia. Aj keď ich údržba je podstatne lacnejšia a jednoduchšia ako pri antukových dvorcoch, vyžadujú sipravidelnú starostlivosť, najmä pred zimným obdobím a pred letnou sezónou. Zo širokej ponuky typov umelej trávy odporúčame na tenis typy JutaGrass Play Comfort a Fast Track.


Fitnes a zimné štadióny

Pre fitness centrá, aerobic, posilňovne, činkárne a podobné cvičebné priestory sú potrebné odolné podlahové materiály, ktoré znesú aj extrémnu zátaž. Na aerobic, jogu a pilates sú vhodné pružné drevené podlahy, napr. Grabo SpringAir Elite. Do priestorov fitness a kardio s posilňovacími strojmi sú optimálne športové povrchy z recyklovaného kaučuku Sportec Color od nemeckého výrobcu Kraiburg. Tie isté povrchy, ale v hrúbke min. 8 - 10 mm môžu slúžiť aj v posilňovniach, pričom v zónach s ťažkými činkami odporúčame gumové (pryžové) štvorce v hrúbke 30 - 40 mm. Športové povrchy Sportec Color sa vyrábajú v pásoch alebo vo štvorcoch a tiež vo štvorcoch so spojmi typu "puzzle" na voľnú pokládku s možnosťou dočasného používania alebo premiestňovania. Alternatívou sú povrchy Mondo Sport Impact a High Jolt od telianskeho výrobcu Mondo.

Zimné štadióny

Do priestorov, kde sa pohybujú športovci na korčuliach ( komunikácie od ľadovej plochy do šatní, chodby, striedačky,trestné lavice, šatne ) sú určené pevné a odolné pásy z recyklovanej gumy s prímesou farebného EPDM. Sú rezistentné voči korčuliam a neotupujú ich hrany. Odporúča sa hrúbka min. 8 - 10 mm. V prípade pevnej inštalácie sa lepiapolyuretánovým lepidlom na rovný a suchý betónový podklad.

Sportec Color v hrúbke 10 - 12 mm je ideálnym riešením na plochy s pohybom na korčuliach. Dobre odolávaostrým hranám korčúľ a vlhkému prostrediu. Vďaka farebnej prímesi EPDM pôsobí aj v kombinácii s čiernou farbou veľmi esteticky. Podiel farebného EPDM je voliteľný - od 5% do 50%. V štandardnej ponuke sú k dispozícii prímesi vo farbách červená, zelená, šedá, modrá, šedá s modrou, žltá a oranžová.


Atletika

Špeciálne povrchy na atletiku sa vyrábajú buď ako prefabrikované kaučukové pásy alebo ako povrchy "tartanového" typu, t.j. zo zmesí gumového granulátu a polyuretánových pojív, ktoré sa aplikujú finišérom na asfaltový podklad.Môžu byť priepustné alebo nepriepustné a sú rezistentné voči špeciálnej atletickej obuvi - klincovým tretrám.

Mondotrack FTX a SX sú atletické povrchy z vulkanizovaného prírodného kaučuku vyrábané v pásoch, ktoré sa celoplošne lepia polyuretánovým lepidlom na vyspádovaný asfaltový podklad. Sú nepriepustné a majú výbornú pružnosť, ktorá umožňuje atlétom dosahovať špičkové výkony. Na týchto povrchoch bolo vytvorených najviac svetových rekordov a sú najčastejšie používanými povrchmi na vrcholných atletických pretekoch (OH, MS a ME,mítingy Diamantovej igy a pod.). Používajú sa najmä na vonkajších atletických štadiónoch, ale aj v krytých halách. Výrobcom je talianska firma Mondo, S.p.A.

Herculan SR National a Porplastic SB economic sú povrchy tartanového typu s gumovým granulátom EPDM a polyuretánovými pojivami s farebným povrchovým nástrekom. Sú vodopriepustné a nanášajú sa finišérom na podklad z priepustného asfaltu alebo gumoasfaltu. Čiary sa robia strojovým nástrekom polyuretánovej farby.

Majú certifikát medzinárodnej atletickej federácie IAAF, spĺňajú podmienky aj na organizovanie súťažných podujatí. Vďaka pomerne nízkym obstarávacím nákladom sú dobrým riešením na revitalizáciu starých zanedbaných školských bežeckých dráh so škvarovým povrchom.


Príslušenstvo

Dodávame aj športové vybavenie pre športové haly, telocvične, multifunkčné ihriská a iné športové zariadenia. Mantinely, ochranné siete, bránky, volejbalové, tenisové a bedmintonové súpravy, basketbalové konštrukcie,dosky a koše, atletické náradie, časomiery, sedadlá a výsuvné tribúny a pod. V našeom sortimente sú aj mobilné športové povrchy na dočasné použitie - prenosné drevené palubovky (vhodné aj na tanečný parket) a PVC povrchy, ktoré sa po použití rozoberú, uskladnia a podľa potreby znova rozložia. Je to praktické riešenie napr. pri organizácii športových podujatí v mestských halách, jednorázových turnajoch, na firemných akciách a pod.

Pozrite si nami realizované športoviská